
Přízemní mrazík znamená, že je teplota do pěti centimetrů nad zemí pod nulou, ale dva metry nad zemí zůstává nad nulou.
Pokud ve zprávách hlásí, že budou přízemní mrazíky, je čas vyrazit na zahradu a připravit se. Tady je 6 metod, jak zahradu proti mrazíkům ochránit.
1. Netkaná textilie proti mrazíkům
Začneme pro zahradníka nejsnadnějším způsobem ochrany – netkanou textilií. K tomuto účelu se používá jemná bílá netkaná textilie. Stačí ji obalit kolem koruny menšího kvetoucího stromku.
Pokud máte sazenice vysazené na záhonu, celý ho textilií překryjte. Samozřejmě dejte pozor, ať pod ní rostlinky úplně neumáčknete. Textilií můžete zakrýt i rostliny v květináčích a dalších přenosných nádobách.
Pokud hlásí větší mrazy, můžete textilii pro lepší ochranu natáhnout ve dvou vrstvách, nebo použít béžovou zakrývací netkanou textilii, která má vyšší gramáž – 30 g.
Pro tyto účely není vhodná klasická tmavá netkaná textilie, kterou dáváte třeba pod jahody. Je těžší, takže by mohla poškodit křehké části rostlin, ale hlavně špatně propouští světlo. Pod tmavou textilií by byly rostliny po celou dobu ve tmě, a proto je bílá textilie vhodnější.
Mrazíky přichází nejčastěji nad ránem a mohou přetrvávat ještě dopoledne.
Světlá textilie je také ideální, když mrazíky hlásí několik dnů po sobě a vám se nechce textilii pořád natahovat a sundávat. Propouští světlo, takže když v ní rostliny necháte pár dní zabalené, nic se jim nestane. Zakrytím se navíc snižuje odpar vody, takže nepotřebujete sazenice tak často zalévat.
Za chladného počasí se teplota pod zakrývací textilií může zvýšit až o 3 stupně. Za teplého počasí i o více. Tyto příznivé podmínky zrychlují klíčení a růst rostlin – oproti nezakrytým rostlinám mají ty zakryté „náskok“ 2 až 3 týdny.
2. Chráničky kmene
Jedním ze způsobů, jak jarní probuzení stromů o něco oddálit, jsou bílé chráničky kmenů. Bílá barva odráží světlo a kmeny se tolik nezahřívají.
Další detaily najdete v článku o ochraně stromů před mrazem.
3. Ohřívání vzduchu
Sadaři někdy zakládají ohně, které udržují celou noc, nebo zapalují parafínové svíce. Ty nicméně stojí hodně peněz, na jeden hektar je potřeba 350 svící.
4. Postřik vodou
Část zahrádkářů bojuje s mrazíky pomocí postřiku vodní mlhou. Na rostlinách se vytvoří jemná krustička z ledu, která pupeny a květy ochrání před mrazem.
Zákazníci, kteří od nás odebírají bílé chráničky kmenů, pro lepší ochranu stromků často používají i právě postřik vodou.
5. Postřik vodou a glycerolem
Další variantou je postřik z vody a glycerolu. Postřikováním vzniká mlha, která chrání rostliny před mrazem. Nevýhodou je omezená účinnost. Metoda funguje jen při bezvětří a nepříliš velkých mrazech.
6. Dobře zvolené místo výsadby
Ochranu proti přízemním mrazíkům může poskytnout i samotné místo výsadby. Choulostivé rostliny totiž můžete vysadit na vyvýšený záhon. Teplota tam není tak nízká jako hned u země. Navíc i tady můžete v případě potřeby rostliny chránit bílou nebo béžovou zakrývací textilií.
Další vhodné místo je před zdí, na kterou svítí slunce. Během dne se do ní naakumuluje teplo a během noci ho postupně vyzařuje do okolí. Toto místo je tedy teplejší než zbytek zahrady.
Pokud máte hrnkové rostliny, které necháváte přes zimu venku, už na podzim myslete na jejich správné umístění, případně obalení květináče do jutové tkaniny. Více informací najdete v článku o zazimování zahrady.
Budou přízemní mrazíky? Jak to zjistit
U mrazíků je zásadní včasný zásah. Sledujte stránky Českého hydrometeorologického ústavu, případně jejich aktuální teplotní mapu.
Zvlášť pozorní byste měli být, pokud se váš pozemek nachází v údolí – snadněji se v něm drží chladný vzduch.
Větší riziko mrazíků nastává za jasných a bezvětrných nocí, případně pokud je teplotní inverze (výše položený vzduch je teplejší, než ten pod ním). Mrazíky jsou také rizikovější, pokud jim předcházelo teplé období, během kterého už rostliny nasadily květy a pupeny.
Mrazíky orientačně hrozí až do poloviny května, tedy do takzvaných zmrzlých mužů. Ve vyšších polohách mohou nastat i později.
V Evropě je riziko poškození mrazy vyšší
Mezinárodní tým vědců zkoumal, jak si stromy poradí s pozdními jarními mrazy. Zjistili, že stromy na východě Severní Ameriky mrazíky moc neohrožují. Teplotní propady tam jsou běžné a tamní dřeviny mají takzvané pozdě rašící listy.
Naopak v Evropě a Asii silnější mrazy později na jaře nebývaly běžné. Naše stromy patří mezi brzo rašící, a proto jim hrozí poškození.
Vědci, mezi kterými byli i ti z Akademie věd ČR, zkoumali jarní mrazíky v období od roku 1959 do roku 2017. Ve studii vyčíslili, že poškození mrazem se bude zvyšovat u 35 % evropských a u 26 % asijských lesů v mírném pásu. V případě severoamerických lesů má být nárůst poškození jen o 10 %.
Dodáváme netkané textilie proti mrazům
V Milmaru zpracováváme netkané textilie a síťoviny a vyrábíme z nich produkty pro dům a zahradu a různá průmyslová odvětví. Dodáváme do velkoobchodů se zahradnickým vybavením a velkopěstitelům. Vyrobíme vám balení na míru pod vaší vlastní značkou.