Jako účinná ochrana slouží síť proti krtkům. Tato pevná síť má oka o velikosti 1 × 1 centimetr. Využívá se třeba při pokládkách předpěstovaných trávníků.
Zahradní firma nejdřív odhrne zeminu a v hloubce 10–15 centimetrů natáhne síťovinu. Je potřeba, aby byla v dostatečné hloubce. Díky tomu se nepoškodí při prořezávání (tzv. vertikutaci) trávníku. Jednotlivé části sítě se musí alespoň o 10 centimetrů překrývat.
Následně pracovníci síť zahrnou zeminou a na ni položí pásy předpěstovaného trávníku. Efekt je dlouhodobý, síť vydrží desítky let.
Krtek, který v podzemí kutá chodbičky, se přes síť nedostane na povrch. Díky tomu krtinec vyrobí někde mimo váš pozemek. A i kdyby přišel po povrchu „pěšky“ od sousedů, nezabydlí se u vás. Díky síti se nemůže zavrtat.
Pro žížaly, brouky a další užitečný hmyz není síť žádnou překážkou a ani je neomezuje v pohybu.
Zakládání vyvýšeného záhonu a síť proti krtkům
V případě vyvýšených záhonů je instalace sítě výrazně jednodušší. Tady je postup:
- Na zem položte síť proti krtkům.
- Na ni umístěte konstrukci vyvýšeného záhonu a naplňte ji materiálem.
- Záhon je zpravidla dost těžký, takže samotnou síť pod ním nemusíte nijak speciálně upevňovat.
- Přesahující kusy sítě nůžkami zastřihněte.
Velkou výhodou je, že přes síť neprolezou ani krtci, ani hryzci. Zatímco krtek pěstovaným rostlinám neškodí, hryzec ano.
Jak už jeho jméno napovídá, hryže kořenové části rostlin. Navenek nic nepoznáte, ale jakmile se rozhodnete sklidit kořenovou zeleninu, zjistíte, že máte jen listy. Na podzemní části mrkve, petržele či celeru si už pochutnal hryzec. Také ožírá kořínky rajčat nebo paprik.
Lidé na ochranu proti těmto hlodavcům používají i králičí pletivo. To ale není tak vhodné, protože časem v zemi zrezne a rozpadne se.
Vyvýšené záhony a protikořenová fólie
Zvažte také použití protikořenové fólie. Může výrazně prodloužit životnost konstrukce zvýšeného záhonu.
Protikořenová fólie tvoří bariéru, přes kterou neprorostou kořeny. Používá se, když třeba sázíte keře či stromy, ale nechcete, aby vám jejich kořeny nazdvedávaly chodník nebo dlažbu pergoly.
Ve vyvýšeném záhonu má protikořenová fólie primárně jinou funkci. Slouží jako separační vrstva mezi zeminou a stěnou vyvýšeného záhonu. Tím ji chrání před nadbytečnou vlhkostí a s ní spojenou hnilobou (v případě dřevěné konstrukce, např. z palet).
Protikořenová fólie je vhodná i do vyvýšených záhonů ze ztraceného bednění (beton) nebo z cihel. Díky tomu do stěn nevsakuje voda, která by v mrazech mohla způsobit popraskání stěn záhonu.
Vyvýšené záhony a stínící tkanina textilie
Jestliže na vyvýšený záhon celý den praží slunce a rostliny mají spálené listy, zvažte použití stínící textilie. Do rohů záhonu umístíte jakékoliv tyčky a kolem nich ovinete textilii. Ta částečně omezí sluneční svit a například rajčata budou lépe chráněná.
Na výběr máte stínící textilii v několika různých gramážích dle toho, jak moc stínu potřebujete. Pro ochranu rostlin se doporučuje zastínění 45 a 70 %.
Více se dozvíte v samostatném článku o stínovkách.
Dodáváme výrobky pro dům a zahradu
V Milmaru zpracováváme tkané a netkané textilie a síťoviny pro řadu segmentů. Jedním z nich je dům a zahrada. Vyrábíme například menší balení pro koncové spotřebitele. Naše výrobky odebírají hobby markety nebo distributoři zahradního sortimentu. Zboží vyrábíme pod značkou Milmar, nebo pod privátními značkami řetězců.
Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se.