1. Schovejte teplomilné rostliny v květináčích
Pokud venku pěstujete rostliny v květináčích, zjistěte si, jestli jsou mrazuvzdorné. Pokud ne, nemůžete je nechat venku – vymrzly by. Platí to třeba pro oleandry nebo muškáty.
Schovejte je do zimní zahrady nebo jiné studené místnosti. Kdybyste si rostliny nastěhovali do obýváku, kde je 22 stupňů, ublížilo by jim to. Na zimování jsou ideální teploty kolem 5–10 stupňů.
Jestliže se teploty v zimní zahradě pohybují jen trochu nad nulou, dejte rostlinám dodatečnou ochranu. Květináč zabalte do několika vrstev jutové tkaniny. Pod květináč můžete pro lepší izolaci od podlahy položit kolečko z jutového filcu. Filc můžete položit i na povrch květináče kolem kmínku rostliny.
Květináč můžete zabalit i jutovým filcem.
2. Péči potřebují i mrazuvzdorné rostliny
Pěstujete v květináčích levanduli, rododendron, vřesovec nebo jiné mrazuvzdorné rostliny? V tom případě je můžete nechat venku na terase.
Ale i v tomto případě je dobré květináče obalit jutovou tkaninou, případně podložit jutovým filcem. I když je rostlina odolná, v květináči je náchylnější než při výsadbě v zemi. Nemá totiž kolem sebe tolik hlíny, která plní izolační funkci.
Také pomůže, když dáte rostliny na slunné místo, které je chráněné před větrem.
Ať už rostliny zimujete přímo na terase nebo uvnitř, nezapomeňte je mírně zalévat. I když jsou ve fázi vegetačního klidu, vodu potřebují.
Květináče podložené jutovým filcem.
3. Pořiďte si zakrývací textilii proti mrazu
Už se vám možná stalo, že jste někdy zjara slyšeli večer v rádiu, že k ránu budou přízemní mrazíky. Říkali jste si, že musíte přikrýt rostliny, ale zrovna jste doma neměli žádnou netkanou zakrývací textilii proti mrazu.
A když jste další den dorazili do zahrádkářských potřeb, zjistili jste, že už jsou všechny pryč. Ostatní lidé měli ten stejný nápad a vykoupili je.
Proto se připravte už na podzim a alespoň jedno balení bílé zakrývací textilie si pořiďte. Bude se vám hodit na ochranu citlivých rostlin, například jahod. Sadaři textilii využívají také na ochranu kvetoucích stromů, jako jsou meruňky.
K dostání je i silnější zakrývací textilie v béžové barvě.
Doporučujeme obalit květináč jutovým filcem a zakrýt rostlinu béžovou textilií.
4. Svažte okrasné traviny
Jestliže vám zahradu krášlí trsy travin, na zimu je svažte. Tyto rostliny mají totiž choulostivé kořeny. Kdyby se k nim shora dostala vlhkost, mohly by hnít. Proto trávu na podzim nestříhejte, stonky slouží jako přirozená ochrana.
Trs trávy pouze svažte pruhem z juty, aby stonky zůstaly u sebe a poskytovaly tak kořenům ještě lepší ochranu.
Okrasnou trávu ostříhejte až na jaře.
TIP: Usnadněte si čištění okapů. Nainstalujte do nich mřížky a už vám do nich nenapadá listí. Přečtěte si o dalších vychytávkách pro podzimní údržbu zahrady.
5. Ochraňte kmeny stromků
Pokud máte na zahradě mladé stromky, vyplatí se kolem jejich kmenu omotat jutovou tkaninu.
Tím kmen ochráníte před nadměrným vysušováním zimním větrem.
TIP: Jestliže ještě před zazimováním zahrady plánujete vysadit nové stromy, přečtete si náš návod pro podzimní výsadbu.
Dodáváme zahradní textilie a síťoviny
V Milmaru zpracováváme tkané a netkané textilie a síťoviny pro dům a zahradu. V maloobchodních baleních je od nás odebírají distributoři a hobby markety. Zvládneme vám vyrobit zboží na míru – domluvíme se, jaké rozměry výrobku a jaký typ obalu potřebujete. Vše vyrobíme, zabalíme a opatříme vaší etiketou.