![Jak sázet stromy: rady pro výsadbu na podzim - Milmar](/images/aktuality_uvodni_fotky/2024jaksazetstromy.png)
1. Výkop jámy pro strom
Jáma pro výsadbu stromu nemusí být nijak zvlášť hluboká. Podívejte se, jak je vysoký kořenový bal zakoupeného stromu – stejnou výšku by měla mít i jáma. Na šířku by naopak měla být dvakrát až třikrát širší než kořenový bal.
Při kopání dávejte zvlášť horní a spodní vrstvu hlíny, aby nedošlo k promíchání půdních vrstev. Stěny i dno jámy zkypřete.
2. Příprava zavlažování
Rovnou už přemýšlejte i nad zavlažováním. Stále častějším jevem jsou nárazové srážky, které rychle odtečou pryč. Mezi nimi bývají delší období sucha než dříve. Proto budete muset mladý stromek několik prvních let zalévat.
Jedním ze způsobů, jak zajistit, aby měl strom dostatek vláhy, je BIO-BLOK®. To je blok složený ze síťových trubic s porézním povrchem krytý geotextilií, která zabraňuje proniknutí hlíny. Má řadu různých využití a jedním z nich je zavlažování.
Zakopejte ho do země kousek vedle stromu (ne pod něj). Z BIO-BLOK® pak na povrch vede menší trubka, kterou si koupíte ve stavebninách. Jejím prostřednictvím do bloku lijete vodu. Voda se díky tomu dostane přímo ke kořenům a neodtéká pryč.
Nehrozí ani odpar vody. Pokud byste totiž strom zalévali shora, část vláhy se ve vedrech odpaří a nikdy se nedostane až ke kořenům. To se při používání BIO-BLOK® nestává.
BIO-BLOK® má rozměry 54 × 54 × 55 cm. V případě potřeby ho můžete rozřezat na dvě části a každou umístit z jedné strany stromu.
3. Instalace protikořenové fólie
Kořeny stromů mají neuvěřitelnou sílu – dokážou narušit i povrch silnice nebo chodníku. Jejich kořeny zespodu beton nadzvednou, ten se zvlní a někdy i popraská.
Jestliže se do několika metrů od stromu nachází chodník, terasa, jezírko či jiný objekt, který by kořeny mohly časem poškodit, instalujte protikořenovou fólii.
Slouží jako několik desítek centimetrů vysoká bariéra. Fólii celou zakopete svisle do země v místě, které chcete ochránit. Fólie slouží jako „zeď“, kterou kořeny neprorostou. Začnou se stáčet dolů a jakmile bariéra skončí, rostou dál do stran. Ale ve větší hloubce, kde už například nehrozí nadzdvižení chodníku.
Protikořenovou fólii můžete nainstalovat z jedné strany rovnou při výkopu jámy. Také se někdy umísťuje do kruhu. Tj. zakopete ji v kruhu kolem celého stromu. Jen si dejte pozor, ať je mezi ní a kmenem dostatek místa – úzký „tubus“ by stromu nesvědčil.
4. Výsadba stromu
Vybalte kořenový bal z obalu a umístěte strom do jámy. Hlídejte si, abyste strom nezasadili příliš hluboko. Kořenový krček – místo, kde kmen přechází v kořeny – nesmíte zahrnout do hlíny.
Ještě než jámu zaházíte hlínou, strom vydatně zalijte. Voda nebude muset prosakovat přes horní vrstvy a dostane se i ke spodním kořenům. Do jámy také můžete umístit kůly. K těm pak stromek ukotvíte, aby ho například silný vítr nevyvrátil.
Následně už můžete díru zasypat hlínou. Nejdřív použijte spodní hlínu a pak tu svrchní, abyste zachovali původní půdní vrstvy.
Povrch urovnejte, ale příliš ho nezhutňujte (např. ho neušlapávejte), voda by se hůře vsakovala.
5. Mulčování
Pokud chcete kolem stromu omezit růst plevele, vyzkoušejte mulčování. Kolem stromu nejdřív položte plachetku z jutového filcu. To je silná přírodní tkanina. Na ni pak nasypejte například mulčovací kůru.
Tím si usnadníte údržbu a zároveň snížíte odpar vody.
6. Řez
Jakmile je strom vysazený, zkontrolujte jeho korunu. Pokud by některá větev konkurovala terminálu (hlavní větvi směřující vzhůru), odstraňte ji. Dále se zbavte poškozených větví nebo těch, které vyrůstají příliš blízko u sebe.
7. Ochrana proti okusu
Pokud máte volně přístupný pozemek, dejte na strom chráničku kmene. Jinak by si na kůře mohla pochutnat zvěř – takový zásah stromy nemusí přežít.
Chráničku vybírejte podle:
- aktuální výšky stromku,
- průměru kmene, do kterého stromek doroste v době, kdy na něm bude chránička.
Další detaily najdete v článku Ochrana stromů proti okusu: jak vybrat plastové chráničky.
8. Ochrana proti mrazu
Stromky je rovněž vhodné chránit proti mrazu. Pokud se v zimě či zjara udělá na několik dní nadstandardní teplo, ve stromu může začít proudit míza. Jenže jakmile se v noci ochladí, míza zmrzne a popraská kůra.
Další možností jsou bílé chráničky kmene. Jak už jsme výše popsali, chrání proti okusu. Když si ale vyberete bílou variantu, částečně bude strom chránit i před popraskáním kůry. Bílá barva totiž odráží sluneční paprsky, takže se kmen tolik nezahřívá. To napomáhá tomu, že se strom předčasně neprobudí z vegetačního klidu.
Více se o bílých chráničkách dozvíte v článku Ochrana stromů před mrazem: vyzkoušejte bílé chráničky kmenů.
9. Ochrana proti vysušení větrem
Když velkopěstitelé připravují stromky k prodeji, musí jim část kořenů odříznout kvůli snadnější dopravě do zahradnictví. Kvůli tomu stromek nemůže čerpat tolik vláhy, jako byl zvyklý.
Proto potřebuje na podzim i v zimě velmi efektivně hospodařit s vodou, aby si vystačil i s menším množstvím. Z tohoto důvodu se kmeny balí do jutové tkaniny. Studený vítr totiž vysušuje kmen a čerstvě vysázené stromky jsou na to náchylnější. Nemají ještě tak rozsáhlý kořenový systém jako stromy, které už na daném místě rostou rok a déle.
10. Ukotvení
Jakmile máte ochráněný kmen, můžete ho úvazy připevnit ke kůlům. Díky tomu má mladý stromek lepší stabilitu a nehrozí jeho vyvrácení.
Výběr správného stromu
Dalším faktorem, na kterém závisí úspěšná výsadba, je výběr správného stromu. Pokud vyberete strom, který se na dané místo nehodí (má jiné nároky na půdu a vyhovuje mu jiné prostředí), nebude se mu dařit. Proto si vždy předem nastudujte, co potřebuje, nebo se poraďte v zahradnictví.
Pomůcky pro výsadbu stromu
Výše uvedené výrobky seženete v obchodě se zahradnickými potřebami. Pouze BIO-BLOK® běžně nemívají, ale můžete si ho objednat například na e-shopu Fortel.
Pokud jste velkoodběratel, rádi vám dodáme:
- BIO-BLOK®,
- protikořenovou fólii,
- chráničky kmene,
- jutový filc
- a jutovou tkaninu.
Umíme vám vyrobit na míru i menší balení vhodná pro koncové spotřebitele. Výrobky opatříme vaší etiketou.