Proč využívat chráničky kmenů ze síťoviny
Amatérští zahradníci a pěstitelé nejčastěji pro ochranu mladých stromků využívají zbytky pletiva či dřevěných latěk v kombinaci s pachovými ohradníky.
Tyto způsoby ochrany však mají své slabiny. Nastříhat ochranu z pletiva nebo postavit ohradu ze dřeva je časově náročné a u většího množství stromků neefektivní. Materiál navíc ke stromu nepřilne, takže se přes něj šikovnější zvířata prosmýknou nebo podhrabou. Chemické pachové ohradníky zase mají i přes vysokou cenu krátkou účinnost a je potřeba je aplikovat pravidelně, což se nevyplatí časově ani finančně.
Nejúčinnější i finančně nejvýhodnější ochranou pro velkopěstitele, farmáře a profesionální zahradníky jsou chráničky kmenů ze síťoviny. Tuto plastovou chráničku rozevřete a obepnete s ní kmen stromku.
Díky tvarové paměti chránička ke kmenu přilne a přizpůsobí se jeho tvaru i během růstu. Proto ji lze využít nejen v sadech, ale také na veřejných místech měst a obcí. Síťovina propouští vzduch a světlo, takže stromky neomezuje v růstu, a je dostatečně pevná na to, aby zvířata kmen nepoškodila.
K upevnění nejsou potřeba drátky ani provázek. Stačí rozevřít svitek a kmen jím obepnout. Materiál je recyklovatelný, takže po využití nezatěžuje životní prostředí.
Chránička ze síťoviny může na stromku zůstat celoročně. Díky flexibilnímu materiálu se rostoucímu stromu přizpůsobí.
Jak vybrat chráničku kmene ze síťoviny
Chráničky kmenů jsou u výrobců, ve velkoobchodech i v zahradních potřebách typicky dostupné ve větším množství rozměrů. Klíčové parametry jsou:
- výška
- a maximální průměr kmene.
Výšku chrániček vybírejte podle výšky stromků v době instalace, ale také podle zvířat, která se v okolí vyskytují. Chránička může při instalaci sahat až k nejspodnější větvím. Takže pokud vám to výška stromu dovolí, zvolte nejvyšší typ chráničky, který stromy ochrání i před srnkami. Pokud stromky sázíte v místě, kde se vyskytují pouze zajíci a menší hlodavci, klidně vyberte nižší chráničky.
Před výběrem chrániček si také zjistěte průměr kmene, do kterého stromek doroste v době, kdy bude chráničkou obepnutý. Chráničky pak zvolte s vyšším maximálním průměrem kmene, ať mají stromky během růstu rezervu.
Pamatujte také na to, že chráničky se používají především jako ochrana mladých stromků, jejichž kůra je pro zvířata nejatraktivnější. U starších stromů už chráničky nejsou potřeba.
U menších stromků může chránička dosahovat až ke spodní větvi.
Aby vám chráničky ze síťoviny dlouho vydržely, vybírejte ty, které:
- jsou odolné proti UV záření,
- jsou vyrobené z kvalitního evropského materiálu,
- mají tvarovou paměť, takže ke kmeni perfektně přilnou.
Ochrana proti okusu i v zimě
Část pěstitelů obepíná na podzim stromy kromě síťovinových chrániček také jutovými tkaninami, které chrání před zimou. Studený vítr stromy vysušuje, takže pokud plánujete sázet na zimu, doporučujeme pro stromky pořídit oba ochranné materiály.
Pokud potřebujete výběr většího objemu chrániček prokonzultovat podrobně, ozvěte se nám. S výrobou chrániček máme dlouholeté zkušeností a rádi vám poradíme, případně vymyslíme řešení na míru.