Tkané vs. netkané textilie
Většinu látek v historii tvořily tkané textilie (tkaniny). V minulosti je lidé vyráběli ručně na tkalcovských stavech. Napnuli podélně přízi do tzv. osnovy a tu pak na kolmo proplétali jinou přízí, tzn. útkem. Vzájemné proplétání vytvořilo tkaninu.
Takto vypadá tkaná textilie.
Netkané textilie jsou látky vytvořené bez proplétání příze. Nejznámější netkanou textilií je plst neboli filc. Plsť se zjednodušeně vyrábí tak, že se vlna napařuje a poté válcuje. Tím vznikne souvislý kus látky. V procesu se využívá i působení tepla a chemických látek.
Z plsti, která patří mezi netkané textilie, se vyrábí například klobouky.
Masově se netkané (zejména syntetické) textilie rozšířily až v druhé polovině dvacátého století, kdy se začaly vyrábět strojově. Své využití mají zejména ve zdravotnictví, stavebnictví, průmyslu či zemědělství.
Výhodou netkaných textilií je jejich prodyšnost a zároveň odolnost.
Výroba moderních netkaných textilií
Netkané textilie se vyrábí mnoha různými způsoby, například metodou spunbond. Výrobní linka roztaví polypropylénový (PP) granulát a extrudér taveninu prožene přes tisíce trysek. Tím z ní vytvoří jednotlivá vlákna.
Dopadají na gumový pás, který běží rychlostí až 6 000 metrů za minutu. Na pásu se z vláken vytvoří souvislá textilní vrstva. Následně se textilie zpevňuje termicky (kalandrem), chemicky (impregnací) nebo mechanicky (vpichováním).
Dalšími úpravami se netkané textilie mohou stát:
- odolnými proti UV - textilie se nerozpadne, když delší dobu leží na slunci,
- antistatickými - textilie nepřitahuje prachové částice,
- protipožárními - textilie odolává vysokým teplotám,
- hydrofilními - textilie lépe nasává vodu.
Netkané textilie mají své použití v řadě různých oborů. Ty nejčastější způsoby využití popisujeme níže.
Netkané textilie ve zdravotnictví
Jedním z oborů, který si bez tkaných textilií už nedokážeme představit, je zdravotnictví. Dobrým příkladem jsou roušky, které se vyrábí právě z netkané textilie. Z tohoto materiálu se ale vyrábí i některé náplasti, jednorázová prostěradla nebo návštěvnické pláště.
Netkané textilie ve stavebnictví
Ve stavebnictví se často setkáte s pojmem geotextilie. Jde o technickou textilii vyrobenou ze syntetických či přírodních vláken. Geotextilie může být tkaná i netkaná.
Netkaná textilie, neboli netkaná geotextilie, má ve stavebnictví separační funkci. Například odděluje jednotlivé vrstvy podkladu (písek od kamínků atd.). Konkrétně se netkaná textilie používá třeba pod bazén nebo pod zámkovou dlažbu. Zároveň zabraňuje prorůstání plevele. Také se používá jako podstřešní fólie.
Netkané textilie v průmyslu
V různých průmyslových oborech mají netkané textilie řadu využití. Například se z netkané textilie vyrábí sáčky. Slouží jako ochrana hotových výrobků či polotovarů před poškozením při transportu. Sáček z netkané textilie může mít klopu, kterou se sáček uzavírá. tyto sáčky se často využívají třeba v automotive.
Z netkané textilie se dál v průmyslu vyrábí například i přířezy a podložky.
Netkané textilie v zemědělství a na zahradě
Zahradní netkané textilie slouží třeba k pěstování jahod. Omezují růst plevele, ale zároveň propouští vláhu ke kořenům jahod. Další výhodou je, že jahody nejsou ušpiněné od hlíny. Když také plody sbíráte po dešti, díky textilii si neušpiníte tolik boty.
Netkané textilie se také využívají při mulčování. Zahrádkáři k mulčování nejčastěji používají dekorativní kůru nebo drobné oblázky. Aby byla plocha co nejvíce bezúdržbová, pod mulčovací materiál se položí netkaná textilie. Díky ní kůrou či kamínky neprorůstá plevel.
Zatímco netkaná textilie na jahody a mulčování je obvykle černá nebo hnědá (45 - 80 g/m2), aby vizuálně splynula se záhonem, netkaná zakrývací textilie proti mrazu bývá obvykle bílá (15 - 30 g/m2). Zemědělci a zahrádkáři ji využívají, pokud hrozí, že rostliny a menší stromky poškodí mrazy.
Bílá netkaná textilie také slouží jako ochrana před silným slunečním zářením, které může poškodit sazenice. Bílý materiál má menší hustotu (15 - 30 g/m2) a propustí pouze část slunečního záření. Netkané textilie s vyšší hustotou nepropouští žádné světlo (bez ohledu na barvu textilie), a proto nejsou na zakrývání rostlin vhodné.
Zpracování netkaných textilií
Netkané textilie se vyrábí nejčastěji v rolích o šířce 1,6 metru nebo 3,2 metru. Když jsme v Milmaru se zpracováním rolí netkaných textilií začínali, zkoušeli jsme materiál od výrobců z celého světa. Asijské netkané textilie se nám kvůli nízké kvalitě a mnoha logistickým problémům neosvědčily. Proto nyní odebíráme role pouze od prověřených evropských výrobců.
Netkaných textilií si držíme velkou zásobu, a proto jsme byli schopní našim zákazníkům dodávat včas například i během pandemie, kdy po celém světě došlo k přerušení dodávek materiálu. Pokud máte o výrobky z netkaných textilií zájem, ozvěte se nám. Vymyslíme vám řešení na míru.
Netkané textilie zpracováváme v naší výrobně v České republice.
Netkané textilie dál zpracováváme na míru pro naše B2B zákazníky. Někteří z nich, typicky strojírenské a automotive podniky, mají výrobky z netkaných textilií pro svou vlastní potřebu a používají je jako obalový materiál.
Jiní naši klienti prodávají výrobky z netkaných textilií koncovým zákazníkům. Podle zadaných parametrů zboží vyrobíme, zabalíme a opatříme etiketou s klientovou značkou. Hotové výrobky připravené k prodeji přivezeme zákazníkovi a on už nic dalšího nemusí řešit.
Pokud hledáte spolehlivého dodavatele výrobků z netkaných textilií, napište nám. Spojíme se a nezávazně probereme, jak vám můžeme pomoci.